عوارض صادراتی کالاهای، پتروشیمی و کشاورزی لغو شد.

  • خانه
  • عوارض صادراتی کالاهای، پتروشیمی و کشاورزی لغو شد.

عوارض صادراتی کالاهای، پتروشیمی و کشاورزی لغو شد.

مدیرکل دفتر صادرات گمرک ایران در نامه‌ای به کلیه واحدهای ستادی و گمرکات اجرایی اعلام کرد که مهلت موضوع اخذ عوارض صادراتی پلکانی از مواد معدنی و کالاهای صنایع معدنی، محصولات پتروشیمی و کشاورزی به پایان رسیده و هرگونه اخذ عوارض خلاف مصوبه تنظیم بازار است.

قبل از اخذ عوارض صادراتی از مواد اولیه معدنی و صنایع معدنی که با انتقادات معدن داران و صاحبان صنایع معدنی همراه بود؛ وزارت صنعت، معدن و تجارت طی ۲ مرحله اقدام به اصلاح و حذف عوارض صادراتی برخی مواد و محصولات معدنی کرده بود.

بیستم فروردین‌ماه امسال وزارت صنعت بخشنامه عوارض صادراتی بر محصولات معدنی، فلزی و پتروشیمی را صادر کرد که حواشی بسیاری به وجود آورد. آن زمان منتقدان عنوان کردند که همه دلایل وزارت صنعت، معدن و تجارت برای وضع عوارض جدید، کسری بودجه شدید سال ۱۴۰۱، است تا از هر فرصتی برای افزایش درآمدهای خود استفاده کند؛ حتی اگر به قیمت زمین خوردن صنعت و صادرات کشور باشد.

گمرک ایران رسماً اعلام کرده است که مهلت موضوع اخذ عوارض صادراتی پلکانی از مواد معدنی و کالا‌های صنایع معدنی - محصولات پتروشیمی و کشاورزی به پایان رسیده و هرگونه دریافت عوارض در این موضوع، خلاف مصوبه تنظیم بازار است.

EN

Language